Navrhnout a postavit si vlastní dům je nejen snem každého architekta, ale také velkou výzvou a zároveň tou nejlepší zkušeností, školou praktického stavění. Prošli jsme společně dlouhou cestou od hledání pozemku přes výběr materiálu až po konečnou úpravu detailů interiéru, cestou od klasické nízkoenergetické stavby ke stavbě více přírodní ze dřeva, slámy a hlíny. Výsledkem je dům, který dychá, je živý a je „náš“. Takový dům voní a je příjemný na dotek, což se o mnoha současných novostavbách říct nedá. Přiložili jsme k tomu ruku nejen na papíře. Přestože nás stál hodně úsilí, nelitujeme. Žije se tady náramně dobře. Přijeďte se podívat, jste vítáni.

 

Nosná konstrukce je ze dřeva. Masivní, s minimální úpravou přírodními oleji a vosky. Zásadní byla volba tepelné izolace. Zvítězily sláměné balíky pro svoje vynikající tepelně-izolační vlastnosti a nízkou cenu. Získali jsme je „za humny“ u místního zemědělského družstva. Celá rota kamarádů, příbuzných a známých i neznámých nadšenců nám pomáhala s vycpáváním konstrukce balíky a s mícháním a nanášením omítky. Během stavby jsme poznali mnoho šikovných řemeslníků, jejichž rady nám přišli velice vhod.

 

Tvořit v souladu s přírodou už dávno není lidskou činností. Bohužel. Dům by měl fungovat přírozeně, sám od sebe a  být co nejvíce soběstačný, což při množství techniky patřící dnes k ekostavitelství logicky není možné. Žijeme v éře globalizováného plýtvání a konzumu. Jsme puzeni do honby za získáváním nových věcí a za návštěvami dalších atrakcí. Pro uspokojení našich čím dál rozmanitějších potřeb je bezostyšně drancováno bohatství planety. Zvířata, rostlinstvo i celé ekosystémy, které se vyvíjeli po milióny let, jsou čím dál rychleji likvidovány. Ale to je od nás daleko. My raději budeme bojovat za práva zvířat nad plátkem vepřové. Člověk rozumný by však měl myslet a ekologie by měla být samozřejmostí. A ve stavebnictví obzvlášť. Podívejte se jak dnes všemožné haly a satelitní zástavba poznamenávají okolí našich měst. Rodinnými domy, které se vybírají v katalogu, jak jiné zboží denní spotřeby. Dům by ale měl být na celý život! Proto jsme si dům stavěli sami a věnovali každému detailu svoji pozornost, proto jsme stavěli z místních a přírodních materiálů.