Stavba našeho vlastního domu, která nám byla školou ekologické architektury i praktického stavění. Návrh domu se nerodil vůbec lehce. Věděli jsme, že by měl být ekologický a ne moc velký, ale další představy už byly odlišné. Anastasia se nadchla pro domy z přírodních materiálů. Já jsem měl z málo prošlapané cesty obavy, ale nechal jsem se přesvědčit.
 
      Při návrhu jsme museli vycházet ze specifik použitých materiálů - dřevěná konstrukce dává přímky a pravý úhel, slaměná izolace mohutnou obvodovou stěnu a hlína oblé tvary - a vše je třeba chránit před vodou. Zároveň se obec Brloh nachází v CHKO Blanský les, kde domy musí mít sedlové střechy kryté červenými taškami s minimálními přesahy a maximálně jedno podlaží s obytným podkrovím. Veškeré detaily jsme také řešili s ohledem na minimalizaci tepelných ztrát v zimním období.
 
    Náš dům je založen na betonových pasech. Na ty jsou položeny betonové tvárnice, jež vytváří provětrávanou mezeru pod podlahou a zároveň podpírají nosnou konstrukci - těžký dřevěný skelet. Ten nám stavěli Čejeni tradičním tesařským způsobem s minimem použitého železa. Dřevěná konstrukce byla zdvojená pro jednodušší ukotvení slaměných balíků. Ty jsme sehnali od místních zemědělců a s vycpáním stěn nám pomohli kamarádi. Po té jsme mohli začít omítat hlínou z našeho pozemku s přidaným hnojem, pískem a slaměnou řezankou. Okna jsme zvolili dřevěná s trojsklem. Jihovýchodní bok domu jsme otevřeli prosklenou stěnou s nádherným výhledem do Křemežské kotliny s dominantou Kletě. Na jaře a na podzim nám přes toto prosklení topí sluníčko, v létě před přehříváním chrání dřevěná pergola nad terasou. V interiéru jsme také dbali na použití kvalitních přírodních materiálů - dřeva, nepálených cihel, keramické dlažby. Veškerý nábytek si navrhujeme sami a provádí nám ho osvědčení místní řemeslníci - truhlář, kovář a keramička. Na závěr vzniklo srdce domu - centrálně umístěná akumulační kamna, náš jediný zdroj tepla. Svými organickými tvary tvoří protiváhu jinak převážně pravoúhlému prostoru.
 
     Náš dům spokojeně obýváme už šestým rokem, přesto se pořád vyvíjí. K našemu domu přibyl podzemní sklípek na uskladnění výpěstků a dřevník se zelenou střechou. Opodál vyrostla dřevěná stodůlka. Pomalu realizujeme okrasnou i zeleninovou zahrádku, zakládáme ovocný sad a "bojujeme se slimáky". A jednou snad bude i zahradní jezírko - biotop a nějaké domácí zvířectvo...